ارائه رایگان مشاوره‌های قرآن بنیان در سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی قرآن

چاوشیان با اشاره به ارایه رایگان مشاوره‌های قرآن بنیان در سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی قرآن گفت: روزانه چندین ساعت مشاوره تخصصی در نمایشگاه به مراجعه‌کنندگان ارائه می‌شود.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، دکتر محمد حسین چاوشیان، مدیر بخش مشاوره‌های قرآن بنیان سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم گفت: امسال دومین سالی است که مشاوره‌های قرآنی ما در سی امین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم حضور دارند، ضمن اینکه ما امسال بخش مشاوره را با وسعت سه برابری در نظر گرفتیم به نحوی که بیش از ۷۰ مشاور در برنامه‌های امسال نمایشگاه با ما همکاری دارند که هر شب به مراجعان در یازده بخش مشاوره رایگان ارایه می‌دهند.

وی در ادامه افزود: یکی از نوآوری‌های امسال ما مشاوره روان سنجی است که هزینه بسیار بالایی در کلینیک‌های تخصصی دارد، ما به دلیل شرایط نمایشگاه قرآن با همان کیفیت بیرون این بخش از مشاوره‌ها را کاملا رایگان ارایه می‌دهیم و هیچ مبلغی از مراجعان دریافت نمی‌کنیم، در بخش روان‌سنجی ۱۵ آزمون به‌صورت هوشمند طراحی شده و در دسترس مراجعه‌کنندگان قرار دارد که بعد از انجام تست‌ها نتایج توسط مشاوران به آن‌ها ارائه می‌شود.

دکتر چاوشیان با اشاره به بخش مشاوره استعدادیابی برای کودکان و نوجوانان اظهار کرد: بخش مشاوره فقهی و حقوقی ما نیز از دیگر نوآوری‌های ما در نمایشگاه امسال می‌باشد. سوالاتی که در این زمینه برای مراجعان وجود دارد، پاسخ داده می‌شود البته مشاوره نوجوانان به دلیل آسیب‌هایی که اخیرا نوجوانان را تهدید می‌کند و شرایط تربیتی که امروزه به وجود آمده، احساس می‌شود که نوجوانان نیازمند ارتقاء سواد رسانه ای، ارتقاء تربیتی و فهم دینی و معنوی هستند. بر همین اساس مشاوره نوجوان را امسال به صورت ویژه دیدیم و در این مشاوره‌ها هم از بهترین اساتید حوزه و دانشگاه استفاده کردیم.

مدیر بخش مشاوره‌های قرآن بنیان تصریح کرد: در کنار مشاوره زوجین، پیش از ازدواج، مشاوره فردی و مشاوره شغلی و تحصیلی که در سال گذشته با ما همراه بودند، امسال در یازده بخش این مشاوره‌ها را ارایه می‌دهیم و خوشبختانه استقبال بسیار خوبی هم صورت گرفته است و با توجه به اینکه رسالت رسانه دعوت مردم به حضور در این فضای قرآنی است لذا از اصحاب رسانه خواهشمندیم در این مسیر ما را همراهی کنند.

دکتر چاوشیان با بیان اینکه کار ما حل مسئله برای مردم و ساحت فردی، خانوادگی و اجتماعی است، گفت: قطعا وقتی نگاه ما به مشاوره نگاه صحیحی باشد و در کنار آن بتوانیم امنیت لازم را برای مشاوران تامین کنیم، شاهد کاهش خشم اجتماعی، تعارضات خانوادگی، اضطراب، استرس و خشونت خواهیم بود و کاهش آسیب‌های اجتماعی کمک به داشتن جامعه سالم‌تر می‌کند؛ لذا به حوزه مشاوره باید به عنوان یک بخش حل مسئله و یک بخش راهبردی در نظام نگاه کرد. خوشبختانه شبکه مشاورین ما سال گذشته با مجوز وزارت ارشاد ثبت شد و امروز با بیش از ۸۰۰ استاد در کل کشور خدمات مشاوره را در پلتفرم erammoshaver.ir ارایه می‌دهیم که انشاءالله در همین روز‌های آتی هم به صورت رسمی رونمایی می‌شود.

وی اظهار کرد: سال گذشته فضای ما یک فضای استاندارد و کلینیک حالی شده بود. در واقع یک حریم امنی ایجاد شده است و همه خانواده‌ها حضور دارند. بسیاری از خانواده‌ها شاید برای دریافت مشاوره خجالت بکشند، اما وقتی شاهد یک حریم شخصی و امنی باشند، مراجعه می‌کنند؛ در عین حال ما امسال برای مراجعه کنندگان یک سامانه اختصاصی برای ثبت نام در نظر گرفتیم که تمامی مراحل مشاوره‌ها به صورت الکترونیکی انجام می‌شود در واقع با برنامه‌ریزی صورت‌گرفته از سیستم ثبت‌نام، پرونده نویسی و گزارش‌دهی درمانگر‌ها همه به‌صورت الکترونیکی و برخط صورت می‌گیرد؛ لذا تکریم مراجعان یکی دیگر از اقدامات نوآورانه ما بود که به صورت هوشمند در نظر گرفتیم که دیگر روش سنتی و کاغذی از بین برود و به صورت سامانه هوشمند خدمات را در کنار قرآن کریم به مردم عزیز کشورمان ارایه بدهیم.

دکتر چاوشیان با بیان اینکه استقبال از بخش مشاوره‌های دانش بنیان قرآن خوب است، اظهار کرد: میانگین، بالای ۲۰۰ ساعت مشاوره ارایه می‌شود و رکورد ۲۴۰ ساعت هم برای خدمات مشاوره زده شده است. پیش بینی ما این است که با تبلیغاتی که در حال انجام است، این استقبال افزایش یابد. مهم‌تر از استقبال میزان رضایت مردم است. میزان رضایت مردم در سال گذشته ۱۰۰ درصد بوده، در حال حاضر هم بیشتر مردم از مشاوره‌ها رضایت داشتند.

وی با بیان اینکه اساس مشاوره‌های ما مشاوره‌های دینی است، اظهار کرد: مشاوره قرآن بنیان بر اساس دین مبین اسلام، آموزه‌های قرآن کریم و اهل بیت عصمت و طهارت نهاده شده است تا مشاوره‌هایی با رویکرد تربیت معنوی و دینی ارایه شود، برخلاف مشاوره‌های غربی که خانمان برانداز است به گونه‌ای که ما بسیاری از آسیب‌های اجتماعی را در همین مشاوره‌ها شاهد هستیم. بعضا توصیه‌های غیر اخلاقی و غیر دینی که در این مشاوره‌ها داده می‌شود و بنیان خانواده‌ها را سست‌تر می‌کند لذا نیاز است برخی از مکان‌ها مانند مساجد محور تربیت قرار بگیرد، ما باید به مساجد اهتمام بورزیم چه اشکالی دارد مشاوره‌های قرآن بنیان در مساجد شاخص شهر‌ها و استان‌ها مطرح شود. یعنی مساجد بتوانند محلی برای مشاوره‌های قرآن بنیان باشند، اما مشاوره قرآن بنیانی که بر اساس آکادمیک و علمی چیده شده باشد نه هر مشاوره‌ای که توسط هر دین دار و ملبسی صورت بگیرد.

وی تصریح کرد: مشاورانی که در این بخش به مردم ارایه خدمات می‌کنند، همه دارای مدارک تحصیلی بالا هستند و هیچ فردی بدون مدرک پذیرفته نشده اند در عین حالی که این مشاوران ما احراز صلاحیت علمی و اخلاقی شدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *